Nikdo není tak chudý, aby nemohl darovat usměv

Zajimavosti

6. ledna 2007 v 15:16 |  Tajemství země
OBYDLÍ V NITRU ZEMĚ

Ještě dnes jsou některé z těchto jeskyních příbytků obydlené. Skýtají útočiště před nepřáteli a zároven své obyvatele chrání před horkem a chladem. Již několik málo metrů pod zemským povrchem se vnitřní teplota v jednotlivých ročních obdobích odlišuje od průměrné venkovní roční teploty jen o několik stupnů. Zatímco venku se během roku střídá pekelný žár s třeskutým mrazem, v podzemí panují prakticky pořád stejné teploty. V létě je v zemském klínu příjemný chládek - část sluneční energie, kterou hornina během tohoto teplého ročního období absorbuje, se v ní uchová až do zimy.

ŽIVOTNÍ CYKLUS ZEMNÍCH PYRAMID ZAČÍNÁ NA PRUDKÝCH SVAZÍCH

Stejně úchvatný pohled jako barevná nádhera krajiny skýtají bizarní skalní útvary , které se zde vytvořily působením tekoucí vody a vlivem slunečních paprsků, mrazu a větru. Nejúchvatnějším dojmem působí bezesporu fantastické skály ve tvaru hub. Na jejich vrcholcích často leží balvan mimořádně tvrdého ignimbritu. Jakmile se tento balvan spočívající na sloupu měkčí horniny zřítí dolů, je s konečnou platností zpečetěn i osud zbytkového útvaru. Prudký sluneční žár sice vnější slupku skály vysuší a změní ji v pevný krunýř, který lépe odolává zvětrávání a erozi, ale dříve nebo později je kužel tufitu stejně srovnán se zemí. Nelze přesně určit, kolik let uplyne od zrodu těchto podivuhodných přírodních útvarů do jejich zániku. Možná že jejich životní pout začíná vždycky na prudkých svazích koryt, které řeka Kizilimark vyhloubila svým korytem v nových vrstvách sopečných hornin. Při občasných, ale většinou velmi prudkých deštích vyrývají odtékající spousty vod do těchto svahů změt roklí. V horní části roklí, kde jejich spád nejprudší a síla odtékající vody největší, se potoky deštové vody zařezávají do terénu velmi hluboko. V níže položených částech, kde už se rychlost přívalu zmírnuje, vyrývá voda koryta do horniny pomaleji. Vody zde však není méně: naopak, tam, kde se spojuje několik roklí, jí ještě přibývá. Aby mohla vyrytá koryta pojmout všechnu odtékající vodu, musí se rozšiřovat do stran, přičemž vodní proud podemílá úpatí skalních věží a ostrých hřebenů, které se postupně řítí. V dolní části svahu stojí nejstarší skály ve tvaru hub, z nichž některé už ztratily svůj ,,klobouk". Nahoře na svahu bývají naopak mladší a menší skalní věže dosud vzájemně propojené hřebeny. Erozivní činnost proudící vody, která dává těmto skalním útvarům vzniknout, je však zároven také jejich zkázou. Tvoří strmé skalní stěny a věže v podobě pyramid a hub, ale nakonec se tyto trvale podemílané skalní útvary rozdrobí a zmizí.

KDE VZNIKAJÍ PINGA

Tyto obří mrazové výdutě se objevují jen v oblastech s trvale zmrzlou půdou, obzvláště v usazeninách písku a jílu. Další podmínkou jejich vzniku je přítomnost nezmrzlé vody, která je obklopena permafrostem. Takovéto vodní čočky nebo též jímky se nazývají taliki.

SVĚŽÍ JAKO V PRVNÍ DEN

Na sopce Maketuzlasi, která vybuchla před více než 8000 let v srdci Anatolie, jako by se zastavil čas. 50 metrů vysoký kužel popela ve středu kruhovitého kráteru se zachoval v původní podobě. Řešení záhady: málo vydatné sražky v této oblasti proniknou prorézním popelem dovnitř, místo aby stékali po jeho povrchu a vytvářely rýhy na bocích krásně tvarovaného kužele.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Koly N. Koly N. | E-mail | Web | 13. ledna 2007 v 16:48 | Reagovat

Máš mocinky hezkej blog

2 l.b.p. l.b.p. | 15. března 2007 v 14:41 | Reagovat

Super,ale pokus se sehnat neco o spevacce L.B.P.

3 veve veve | 25. března 2007 v 13:05 | Reagovat

Super blog to jsem já já jsem ti už psala veve.

4 Ančulík Ančulík | Web | 7. dubna 2007 v 16:59 | Reagovat

Ahojky lidišky mocinky moc se mi líbí tvůj blog jen tak dál.

Koukněte se pls na můj blog www.anculik.blog.cz dejte rubriku oslava na mojem blogu a tam je hoodně nedokončených bleskovek ceny jsou lákávé tak se do nich přihlašte a zanechejte nějaký ten komentík.zatím mám na blogu 1627 článků a  2415 komentíků tak se prosím poste rozšířit tyto komentíky byla bych moc ráda .

Papa a  tahleta zajímavost se mi mocinky moc líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama